Müzik On/Off  
Türkçe English Arapca
         
 
Anasayfa Kurumsal Resim
Galerisi
İlginç
Resimler
Referanslar Belgelerimiz İletişim
ÜRÜNLERİMİZ
İthal Ekli Lambiri
İthal Lambiri
Tomruk
Kereste
Palet
Lambiri
Rabıta
Pergule ve Çatı
Süpürgelik
Ahşap Takoz
Plywood
Fırınlı Kereste
 ISPM 15

ISPM15, "International Standards for Phytosanitary Measures" harflerinin kısaltması olup; herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının ya da larvasının bulunmadığından emin olunabilmesi için IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) tarafından belirlenen bir standarttır.  

ISPM 15 NEDİR? 
ISPM15 herhangi bir ahşap ambalajda hiçbir zararlının yada larvasının bulunmadığından emin olunabilmesi için kabul edilmiştir.
ISPM 15 için uygun, tek metot vardır; Ahşabın iç ısısının minimum 56 C° ye yükseltilerek en az 30 dakika bekletilmesi 

Her ahşap ambalaj tedarikçisi ve bunu kullananlar ahşabın tamamen garantili ve ISPM 15 e uygun olduğunu kanıtlamak zorundadır. Uygun olmayan ahşap ambalaj kullanılmış ürünler gönderilen üye ülkeler tarafından geri çevrilecektir. 

Üye olan bir çok ülkede standarda tamamen geçiş tarihi olarak 2004 Ocak ayı tespit edilmiştir. 

ISIL IŞLEM:
Ahşabın öz ısısının belirli değere yükseltilerek bekletildiği anlamına geliyor. Isıl İşlemden geçirilmiş sayılması için ahşabın öz ısısının en az 30 .dakika boyunca minimum 56°C de bekletilmesi gerekiyor.
 Kiln Dry (fırında Kurutma)/KD gerekli ısıya ulaşmış ise Heat Treatment
(HT) Isıl İşlem kabul ediliyor.  

İŞLENMIŞ AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİNİN

İŞARETLENMESİNE ILIŞKIN KABUL EDILIR SISTEMLER 

1. İşaret asgari olarak aşağıdakileri içerecektir: 

·         İşlenmiş ahşap ambalaj malzemeleri için Uluslararası Bitki Koruma Anlaşması Sembolü (“Ek 11, Uluslararası Bitki Sağlığı Tedbirleri 15 Nolu Standardı:Uluslararası Ticarette Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Düzenlenmesi ile ilgili Rehber uyarınca): 

2. NPPO  (Ulusal Bitki Koruma Organizasyonu) veya üreticiler istedikleri takdirde belli partilerin tanımlanması için kullanılan kontrol numaralarını veya başka bilgileri ilave edebilirler. Yanı1tıcı, yanlış yönlendirici veya aldatıcı olmamak kaydıyla başka bilgiler de eklenebilir. 

3. İşaretler: 

·         Okunaklı,

·         Kalıcı ve devredilemez olmalı (etiket kullanılamaz)

·         Sertifikalandırılan maddenin en az iki zıt yüzeyine görünür şekilde basılmalıdır 

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü'nün konu ile ilgili yazısı aşağıdadır.
 

T.C.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI

İstanbul Zirai Karantina Müdürlüğü

İthalatta Ahşap Ambalaj Malzemelerinde ISPM-15 standartları 01.01.2006 tarihinde uygulamaya başlanacaktır. Konu ile ilgili ayrıntılara Müdürlüğümüz Resmi web sitesiwww.iska.gov.trsayfasından ulaşılabilir.

 

DİKKAT !!!

ÜLKEMİZCE İTHALATTA ISPM -15 ARANMAYA BAŞLIYOR…

 

Bilindiği üzere 04.05.2004 Tarihli ve 25454 Sayılı Resmi Gazetede Bakanlığımızca yayımlanarak yürürlüğe giren “Bitki Sağlığı ve Önlemlerine Yönelik Ahşap Ambalaj Malzemelerinin İşaretlenmesi Hakkında Yönetmelik” gereği 01.03.2005 tarihinden itibaren İHRACATTA ( Ülkemizden yurtdışına giden malları taşıyan Ahşap Ambalaj Malzemelerinde) uygulamaya başlanmıştı. 

Aynı yönetmelik gereğince İTHALATTA  (Ülkemize yurtdışından gelen Ahşap Ambalaj Malzemelerinde) Konşimento Tarihi Baz Alınarak 01.01.2006 tarihinden itibaren taşıma malzemelerinde Isıl İşlem işlemine tabi tutulduğunu gösterir ISPM-15 standart damgası aranacaktır. Damgasız ve işlem görmediği tespit edilen  ahşap ambalaj malzemelerinin yurda girişlerine izin verilmeyecektir. 

01.01.2006 tarihinden itibaren Tüm ithalatlarda mallarla birlikte gelen kalınlığı 6mm.ve üzerindeki Ahşap Ambalaj Malzemelerinin tamamında (tarım ürünü olsun olmasın) aşağıda bazı ülkelerce kullanılan işaretler ve işaretlenmiş ürün örnekleri bulunan  ISPM-15 Standart damgası aranacak, damgası bulunmayan Ahşap ambalaj malzemeleri taşıdıkları mallar boşaltılarak bütün masrafları İTHALATÇIYA ait olmak üzere mahrecine iade edilecektir.Müdürlüğümüzce ithalata uygun belirtildiği şekilde damgalanmış ambalaj malzemeleriyle gelen mallardan AYRICA HERHANGİ BİR YAZILI BELGE ARANMAYACAKTIR. İthalat işlemlerinin aksamaması, firmalarımızın mağdur olmamaları ve  konunun hassasiyetine binaen bu tarihten sonra ithalat gerçekleştirecek firmalarımızın ticaret yaptıkları karşı firmaları Ahşap ambalaj malzemelerinin işlem görmüş ve damgalanmış olmaları gerekliliği konusunda uyarmaları gerekmektedir.  

KONTROLE TABİ AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİ : (6 mm-6 mmden fazla kalınlıkta)

-Paletler

-Ambalaj Destek Malzemeleri

-Sandıklar

-Makaralar

-Paketleme Blokları

-Yükleme Tahtaları

-Palet Kolları

-Ahşap  Kazıklar vb. ahşap ambalaj malzemelerini kapsar. 

KONTROLE TABİ OLMAYAN AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİ:

-Ahşap Haricinde Kullanılan Ambalaj ve Taşıyıcı Malzemeler (metal,plastik,kağıt vb.)

-6 mm ve 6 mm den  Az Kalınlıktaki Ahşap Malzemeler

-Şarap – Viski Fıçıları

-Kontrplak (Plywood)

-Yönlü Örgü Levha (oriented strand board)

-Yonga Levha (particle board)

-Kaplama Tahta (weener) vb. işlem görmüş (yapışkan, ısı,basınç uygulamalarla imal edilen malzemeler) ahşap ambalaj malzemeleri kontrole tabi değildir ve ISPM-15 damgası (IPPC logosu) şartı aranmaz.

 
 
Copyright © 2005 - 2022  Amanos Orman Ürünleri Kalitenin Güvenin Doğru Adresi Web Yazılım & Tasarım Tekno-Sel
www.amanoskereste.com.tr
Online Ziyaretçi :1 | Bugün :6 | Bugün Çoğul :25 | Toplam Tekil :184465 | Toplam Çoğul:502786 | İp No :34.239.167.149
 
KAYNAK:Türkiyenin Online Alışveriş Merkezi - Notebook, Laptop Kampanyaları, En Ucuz Dizüstü Bilgisayar Fiyatları, Cep Telefonu, LCD TV, LED TV, Projeksiyon, Televizyon Modelleri, Taksit Fırsatları